Yazılım

Son macOS Güncellemesiyle MacBook’ların Batarya Ömrü Uzuyor

Apple son çıkan MacBook modellerini USB-C girişleriyle güncellediği zaman kullanıcılar tam manasıyla bayram etmişti. Kolay değil, bu yuva sayesinde bilgisayarları şarj ederken harici monitörlere bağlayabiliyorlardı ve bunun için ek bir dönüştürücü aparat kullanmak zorunda kalmıyorlardı. 

Sırf bu sayede birçok MacBook kullanıcısı dizüstü bilgisayarlarını kalıcı masaüstü iş istasyonlarına dönüştürmeye karar verdi. Ancak sürekli şarj ediliyor olması, cihazların batarya performansını önemli ölçüde düşürdü. 

Batarya Sağlığı Yönetimi uygulaması güncellendi

İyi haber şu ki eğer siz de benzer bir düzen kurduysanız, dizüstü bilgisayarınızı macOS işletim sisteminin son sürümüne yükseltmenizde fayda olabilir. 

Henüz çiçeği burnundaki macOS Catalina 10.15.5 sürüm numaralı güncellemeyle birlikte Apple, işletim sisteminde mevcut bulunan Batarya Sağlığı Yönetimi uygulamasına yeni özellikler getirdi. Bu sayede MacBook kullanıcıları batarya performansını iyileştirebilecek ve daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilecekler. Tüm MacBook Air ve Pro modelleri buna dahil.

Bilmiyor olma ihtimalinize karşı hatırlatmakta fayda var: Markası fark etmeksizin dizüstü bilgisayarları sürekli şarj etmek, uzun vadede bataryanın performansını ve ömrünü olumsuz etkiliyor. Bir veya iki yıl gibi kısa bir sürenin sonunda ise bilgisayarı fişe takmadan kullanamaz hale gelmeniz işten bile değildir. 

Apple soruna yazılımsal müdahale yaptı

Kaçınılmaz olan bu durumu engellemek için Apple, batarya sağlığını kullanıcıların davranışına göre özelleştirilmiş yazılımsal müdahalelerle iyileştirecek. 

Örnek vermek gerekirse Batarya Sağlığı Yönetimi uygulaması MacBook’un sürekli olarak şarja takılı olduğunu fark ederek bataryanın tam dolmasının önüne geçecek. Sürekli olarak bataryanın tam dolu hale gelmesi, pilin genel ömrünü olumsuz etkileyebiliyor çünkü.

Bu arada Batarya Sağlığı Yönetimi uygulaması güncellemeden sonra otomatik olarak aktif hale geliyor ve çalışmaya başlıyor. Ancak dileyen kullanıcılar bu özelliği devre dışı bırakmakta özgürler tabii.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı