Yazılım

SSID Nedir ?

Hepimizin bildiği fakat kimsenin detaylı araştırmadığı bir konu olan SSID , sözlük anlamı hizmet kümesi tanımlayıcısı olarak geçmektedir. Kullanıcıların, cihazlarını takmak için ağları taradıklarında gördükleri bir WiFi ağın adıdır.

SSID’ler harfler veya sayılardan oluşan, büyük veya küçük harfe sahip ve maksimum 32 karakter uzunluğunda olabilen kodu içermektedir. Peki sözlük anlamı hizmet kümesi tanımlayıcı ne demektir buna yakından bakacak olursak; birbiriyle doğrudan iletişim kuran her kablosuz aygıt setine temel hizmet kümesi denir. 

SSID Nasıl Bulunur ?

Genel olarak, varsayılan SSID, modemin altında yer alan kare kutucuk içerisinde ağ adı olarak da anılabilecek bir çıkartmada belirtilir. Bu neredeyse her modemde aynı olup alt kısımda yer verilmektedir. Bununla birlikte Wi-Fi’ye bağlanmak için gerekli olan şifre belirtilecektir. Çıkartmanın orada olmaması durumunda şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Bir Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarınızı modeme bağlayın
  • Web tarayıcısını açın, IP adresinizi yazın. IP’nizi bilmiyorsanız, 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 veya 192.168.2.1’i ziyaret etmeyi deneyin.
  • Doğru adresi bulduğunuzda, yönlendiricilerin yönetici şifresini kullanarak oturum açmanız gerekecektir 
  • Yönlendirici arayüzüne ulaştığınızda, SSID’nizi bulmak için kablosuz ayarlar sayfasına bakın. Bahsettiğimiz adımlar her modemde aynı olmayabilir, modele bağlı olarak değişecektir.
  • SSID’yi bulduğunuzda not edin ve bittiğinde tarayıcıyı kapatın

SSID’nizi ve Parolanızı Nasıl Değiştirebilirsiniz ?

Sadece işyerleri değil evler de güvenli ağ ortamında internet erişimi almak istemektedirler. Günümüzde bağlanılan ağlar oldukça güçlü tasarlansa da ufak tefek eksiklikler modemleri kırılabilir ve erişebilir kılmaktadır. Burada güçlü bir ağ şifresi koymak çok önemli olsa da sizi tanımayacak bir id’ye sahip olmanız da çok önemlidir. Ağ adınızı değiştirmek için yukarıda SSID’nizi bulmak için belirtilen adımları takip edebilirsiniz. SSID’nizi yazan bölüme ulaştığınızda, yeni ağ adınızı yazabilir ve kaydedebilirsiniz. Herkese açık olarak görüntülendiği için ağ adınız olarak herhangi bir kişisel bilgi kullanmadığınızdan emin olun.

Ağ şifresini değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin

  1. Web tarayıcınızı açın ve varsayılan IP adresini yazın
  2. Yönetici kullanıcı adı ve şifresini kullanarak yönetici paneline giriş yapın
  3. Ayarlara gidin ve “Güvenlik” veya “Kablosuz Güvenlik” adlı bir seçeneği arayın.
  4. Yönlendirici güvenlik modunuzun, varsa WPA2 veya WPA2 AES olarak ayarlandığından emin olun. Bu, sisteminize girmeyi biraz daha karmaşık hale getirecektir.
  5. Bu seçeneğin altında veya üstünde, bir parola veya parola yazma seçeneğini bulacaksınız. Seçtiğiniz parolanın güvenli olduğundan, en az 12 karakter uzunluğunda olduğundan ve büyük ve küçük harflerin karışımıyla birlikte harfler, sayılar ve özel rakamlardan oluşan bir kombinasyon olduğundan emin olun.

SSID’nizi neden gizlememelisiniz ?

Kullanıcılar tarafından en çok gelen sorulardan bir tanesine cevap verelim. Eski bir işletim sistemine sahipseniz o zaman size vereceğimiz taktikleri uygulayabilirsiniz. Ama yeni bir işletim sistemi sürümü kullanıyorsanız çok fazla dert etmenizi gerektirecek bir durum bulunmuyor. Windows 10, Wi-Fi ağında oldukça iyidir ve SSID’yi yayınlarsanız da yayınlamamanıza bakılmaksızın bir ağ bağlantısını koruyabilecek tarzda kodlanmıştır. 

Windows’un eski sürümleri ve USB Wi-Fi bağdaştırıcıları kullanan bilgisayarlar, SSID’siz ağları bulma ve tutma konusunda sorun yaşar. Böyle durumlarda eğer imkanınız varsa yeni bir sürüme geçmenizi önermekteyiz. Bilinen veya en güçlü bağlantıya bağlanmak yerine, eski bilgisayarlar ve bazı mobil cihazlar, yayınlanan bir SSID ile daha düşük güçlü bir sinyali tercih eder. Örneğin Windows XP ve Windows 7, Android’in ilk sürümlerinde olduğu gibi bu sorunu yaşamış olup SSID yayınlanmadığında bir Windows 10 bilgisayarında USB kablosuzların bağlantısını kestiğini bilmekteyiz.

SSID’yi Nasıl Gizlenir ?

Eğer kendiniz ve çevrenizden başka kimsenin ağınızı veya SSID görmesini istemiyorsanız yapmanız gereken çok basittir. Ağınızın güvenlik düzeyini artırmak için kullanıcıların diğer cihazlardan erişim noktasının SSID’sini gizlemelerinin önerildiği birçok durum vardır. Modem ayarlarındaki seçenekleri doğru işaretleyerek yapılandırılması mümkündür. Her kablosuz erişim noktası, çalışma frekansı aralığında kendi kablosuz ağ adını yayınlar.

 Wifiye bağlanmak isteyen kimseler tarafından görülebilir, yani kablosuz ağınızı hacklemeye çalışabilir. Kablosuz ağı gizlemek için, modemin arayüzüne girin ve ardından Ayarlar altındaki wlan menüsüne tıklayın, gelişmiş menüden SSID etkin ve devre dışı bırak menüsünden devre dışı seçeneğini seçin. Sayfanın altındaki ok düğmesine tıkladığınızda, modem 10’dan geriye doğru sayacak ve kablosuz bağlantıyı yeniden başlatacaktır. Yeniden başlatıldığında, bağlı cihazın bağlantısı kesilecek ve kablosuz ağlar aranırken bulunmayacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı