Yazılım

Ssıd Nedir?

Ssıd, kablosuz wifi ağ bağlantılarına verilen isimdir. bir ağa bağlanmak için hangi ağa bağlandığımızı belirlememize yardımcı olur. SSID (Service Set Identifier) olarak açıklanabilir. Wireless ağına bağlanmak için ilk önce ağa bağlanmanız gerekmektedir. Her bir ağ bir SSID olarak belirtilir ve o ağın kimliğini gösterir. Ssıd’lerden ağın daha önce bağlanıp bağlanmadığını görebiliriz çünkü wifi ağ listemizde çıkıp çıkmaması ile görebiliriz

Ssıd Ne İşe Yaramaktadır?

Ssıd kullanıcıların wifi aracılığı ile bağlanacakları internet ağlarını ve yakın çevrede ağ olup olmadığını gösterir. İnternet ağlarının en yüksek sinyalinden en düşük sinyaline göre listeyi sırayacaktır ve uygun olan bir ağa bağlanması için Ssıd seçimi yapılarak şifresi girildikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir ağa bağlanmak istediğimizde bu ağın sinyal kalitesinin iyi olup olmadığı ve şifreli olup olmadığını Ssıd ile görüntülenebilmektedir. Wifi ağ listesinde bulunan Ssıd nin yanında kilit sembolü bulunuyorsa bu ağa şifre ile girmemiz gerekmektedir. Eğer bir Ssıd yanında kilit işareti yoksa bu herkese açık bir ağ olarak kullanılmaktadır.

Ortak kullanım alanlarında Wifi ağına ihtiyaç duyduğunuz zaman şifresiz Ssıd  ağına bağlanabilirsiniz. Bazı ortak ağlarda parola olmayabilir bu tür ortak ağlarda genellikle kimlik doğrulama ve giriş ekranı açılır. Bu tür ağlar genel olarak okullarda ve üniversitelerde sıklıkla görülmektedir. Bu tür Ssıd’ler ve şifreleri bir cihaza bağlandıkları zaman o cihazın hafızasında yer alır ve bir daha kullanılacağı zaman tanımlı olduğundan dolayı cihaza otomatik olarak bağlanır. Eğer bağlanmak istemiyorsanız wifi cihazınıza girerek bağlantıyı kesebilirsiniz ve Ssıd ağını listenizden kaldırabilirsiniz. Bir ağa bağlanmak istediğimizde ilk bakacağımız bu ağın kimliğidir. Bazı Ssıd’ler  wifi de görülmeyebilir bunun nedeni bu Ssıd’nin gizli olmasından dolayıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı