Yazılım

Trojen Virüsü

Konu siber güvenlik tehditleri olduğunda, trojan virüsü web sitelerini etkileyen kötü amaçlı yazılımlardan bir tanesidir. Tehlike altında olanlar yalnızca büyük ve popüler markalar ya da web siteleri değildir. Aynı zamanda web siteleri olan küçük işletme sahipleri de bu virüse yakalanabilir.

Bu yazımızda trojen virüsü nedir sorusunun yanı sıra bu virüsü nasıl tespit edebileceğinizi ve ondan nasıl kurtulabileceğinizi derledik.

Trojen Virüsü Nedir?

Trojen virüsü, yasal bir dosya görünümünde tasarlanmış olan aslında kötü bir yazılım türüdür. Virüsün ismi Yunan Mitolojisinden geliyor çünkü aynı şekilde Truva’yı işgal etmek için tahta bir atın içerisine gizlenen yunan askerleri gibidirler. Yani bu virüs de internet üzerinden indirilen dosyaların içine saklanır ve dosyayı indirip açtıktan sonra virüs bu kez de arka planda gizlenir.

Böylece hackerlar bu virüsü kullanarak kullanıcıların bilgilerine onlardan habersiz erişebilir. Ayrıca yine virüsü kullanarak bir arka kapı oluştururlar ve diledikleri zaman kullanıcıların sistemlerine erişebilir ve sizin sisteme yeniden ulaşabilmeniz için belirli bir miktar para ödenmenizi isteyerek bir fidye yazılımı da oluşturabilirler.

Ayrıca bu virüs verileri silebilir, değiştirebilir veya kopyalayabilir. Trojan virüsü normal bir virüs gibi yayılmaz fakat beklemede kalır ve verilerden yararlanarak virüslü sisteme diğer kötü amaçlı dosya türlerini de indirir.

Trojan Virüsü Nasıl Tespit Edilir?

Bu virüs, sistemin DLL Hatası vermesine, dosyaların kaybolmasına ve güvenlik duvarlarının kaldırılmasına veya sistemlerin çökmesine sebep olabilir fakat gözle görülür şekilde sorun olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Eğer virüs saldırısının olduğunu fark ederseniz, sistemlerinizi bu virüsten nasıl temizleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Trojan Virüsü Nasıl Temizlenir?

Virüsü manuel olarak kaldırmayı deneyebilirsiniz fakat o zaman da alıcı olmanın yanı sıra, büyük işletmecilerin sahip olduğu derecede teknik uzmanlık bilmeniz gerekmektedir.

Bu yüzden, bu virüsün bulaştığı yazılımları temizleyecek özel bir araç kullanmak gayet akıllıca bir hamle olur. GoDaddy’nin  “Express Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme” aracı gibi bir çözüm, kötü ve zararlı yazılımları ve dosyaları temizlemenize yardımcı olur. Bu araç, sitenizi tarar ve kötü yazılımları manuel olarak kaldırır. Böylece sitenizin %100 güvenli hale gelene kadar düzeltmeye devam eder.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı