Yazılım

Uzaktan Erişim Nedir? Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Uzaktan erişimde lokasyonun neresi olduğunun önemi yoktur. İnternet üzerinden bilgisayarlar arası bağlantıyı sağlayan sistem, özel protokoller üzerinden işleyen uygulamalardır.

Uzaktan erişim sayesinde internet üzerinden bilgisayarınızın başında işlem yapıyormuş gibi erişim imkanı elde edersiniz. Microsoft işletim sistemlerinde uzaktan erişim sistemleri kendiliğinden yüklüdür fakat aktif edilmesi gerekebilir. Uzaktan erişim sistemini kullanabilmek için bilgisayarınız aktif olarak internete bağlı olması gerekmektedir. Bu sayede farklı bir konumdan bilgisayarınızdan işlem yapabileceksiniz.

Uzaktan erişim için birçok farklı uygulama vardır. Uygulamalarınızın kalitesi ve kullanımına göre özellikleri de farklıdır. Dosya paylaşımı, kişi davetleri gibi özellikler programdan programa değişiklik gösterebilir. Yapacağınız uzaktan bağlantılar programlar sayesinde özel kripto kodlama ile şifrelenecek ve sizin istediğiniz dışında erişimlere kapalı tutulacaktır. Bu sayede bilgisayarlarınız arasında güvenli şekilde veri alışverişi sağlayabileceksiniz.

Uzaktan Erişimde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Uzaktan erişim sistemlerini kullanırken birçok kullanıcının aklına gelen ilk soru güvenlik olacaktır. Bilgisayarınıza uzaktan bir bağlantı sağladığınızda kullandığınız program alt yapıları otomatik olarak kripto şifreleme yöntemi ile bağlantıyı şifreleyecektir. Kullanılan programın güvenilirliği, ağlar arası kopukluk, kullanıcı hataları gibi nedenlerden dolayı siber saldırılar yapılabilir. Böyle bir durumunda önüne geçmek için bilgisayarınıza kesinlikle güvenlik duvarı kurmanızı ve kullandığınız programın kalitesine dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kurumlar İçin Uzaktan Erişim Prosedürleri Nelerdir?

 1. Uzaktan erişim için yetkilendirilmiş kurum çalışanları ve kurum bilgisayar ağları denetlenmeli ve loglanmalıdır.
 2.  Uzak erişime bağlanan kullanıcıya tanımlanan haklar ve yetkiler, yerel bilgisayar yetkileri ile aynı olmalıdır.
 3. Uzak erişimde güvenliğin üst düzeye çıkartılabilmesi için VPN kullanımı zorunlu olmalıdır.
 4. VPN erişiminde gizliliğin korunması ve sistem devamlılığı için kurum güvenlik prosedürleri aynı şekilde uygulanmalıdır.
 5.  Uzak erişimde Firewall cihazınızdan güvenli bir bağlantı için VPN kullanımı sağlanmalıdır.
 6. Uzak erişim VPN bağlantısı sağlandıktan sonra yalnızca belirlenen ip adresleri için izin verilmelidir. Bu IP adresleri kurum merkez ağı veyahut şubelerin iç networkünden seçilmelidir.
 7. Uzak erişim için sağlanacak VPN çözümünde IPSEC ve SSL protokollerinden biri seçilmelidir.
 8. Kurum çalışanlarının uzak erişim bağlantı bilgileri başkaları ile paylaşılmamalıdır.
 9. Mobil Uzak erişimde muhakkak ki VPN erişimi kullanılmalı ve yapılandırılması için kurum güvenlik prosedürleri uygulanmalıdır.
 10. Kurum ağına uzaktan erişecek bilgisayarların yamaları tam ve antivirüs yazılımları güncel olmalıdır.
 11. Kurum ile ilişkisi kesilen kişilerin uzak erişim uygulamaları ve parolaları devre dışı bırakılmalıdır. Uzak erişim için kullanıcılara belirli gün ve saatler için bağlantı izni verilmelidir.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı