Yazılım

Windows 10 Mavi Ekran Sorununu Nasıl Çözerim?

Windows kullanıcılarının yaşamış oldukları sorunlardan bir tanesi mavi ekran sorunu olarak ifade edilebilir. Windows 10 kullanıcıları farklı nedenlerden dolayı karşılarına çıkan ve hata vererek sistemi kilitleyen bir hatadır. Bu hatanın giderilebilmesi için yeniden başlatılması gerektiğini ifade etmektedir. Windows 10 mavi ekran sorununu nasıl çözerim? Gibi birçok soru gelmektedir. Bu sorunu çözebilmek için öncelikle dediğimiz gibi bilgisayarınızı yeni başlatmanız gerekebilmektedir. Aynı zamanda yazımızı okumaya devam ederseniz, sizlere bu konuda birkaç öneri de bulunmak isteriz.

Mavi ekran sorunu onarımının sağlanabilmesi adına direk onarım işlemi ile kolay bir biçimde ekrandaki hatayı incelemeniz gerekmektedir. Mavi ekran olarak “stop code”  ve QR kodu bulunan ve hata çıktığında ise bu kodu internette arayabilirsiniz. Aynı zamanda alternatif olarak da QR kodunu telefonunuzu tarayarak stop kodlarına sorun giderme işlemi yapabilirsiniz.

Mavi Ekran Türleri ve Sorun Çözümü

Mavi ekran sorunu olarak adlandırılan durumun hatalarından kaynaklı olarak farklı müdahaleleri gerektirebilmektedir. Mavi ekranların farklı türleri bulunmaktadır. Windows’u baştan yükleyerek birçok zanda işe yarayan bu durumun yedekleme işlemlerinizde veri kaybetmeniz durumunu da beraberinde getirecektir.

Mavi Ekran Windows 10 mavi ekran sorununu nasıl çözerim? Sorusuna verilecek yanıt mavi ekranın türlerine göre müdahale işlemleri olarak ifade edilebilir. Bu ekranda alacağınız hatalar, önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Sürücü çakışmaları ve donanımsal olarak işletim sistemleri ve hataları olabilmektedir.

Windows 10 Güncellemelerini Yükleme ve Kaldırma

Güncelleme işlemleri birçok zaman fayda sağlasalar da bazı zamanlarda sorun çıkartmaktadır. Güncelleme işlemleri düzgün bir şekilde yüklenmemesi durumunda ya da hatalı olarak yüklenirse mavi ekran hatasını da beraberinde getirmektedir.

Windows 10 mavi ekran sorununu nasıl çözerim? Diyorsanız, eksik güncellemelerinizin neden olmadığını ve emin olmak için ise yeniden başlatma menüsünden güncelleme yazarak güncellemeleri denetle kısmından şimdi güncellemeleri denetle düğmesine tıklayarak yeni güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Güncelleme işlemleriniz zaten yüklüyse gri güncelleme geçmişi seçeneğine tıklayarak, buradan ise tarihe bakın ve mavi ekran hatasının başlamış olduğu tarihi görebilirsiniz. Böylelikle örtüşüp örtüşmediğini kontrol edebilmeniz mümkündür.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı