Yazılım

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows XP kullandığımız zamanlarda Windows ürün anahtarını bulmak oldukça basittir. Sadece Windows CD/DVD’nize veya cihazınızın Orijinal olduğunu belirten sertifikaya bakmanız yeterliydi. Yalnız çok hızlı bir şekilde ilerleyen teknoloji ile birlikte her şey değişti. Artık CD ya da DVD kullanmıyoruz. İşletim sistemlerini internetten indiriyoruz ve satıcılardan yalnızca şifre satın alabilmekteyiz. Ya da ürünler ile birlikte Orijinal OEM İşletim Sistemleri cihazınızda yüklü olarak size gelmektedir. Bu sebepten dolayı cihazımızın işletim sistemi anahtarını bulamamaktayız.

Windows 10 ürün anahtarı aslında bütün kullanıcılar için de hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü başınıza gelebilecek herhangi bir problemden dolayı cihazınıza yeniden işletim sistemi kurmak isteyebilirsiniz. Fakat Windows ürün anahtarınızı bilmiyorsanız yeni kuracak olduğunuz sistemin kuruluş sırasında sorun yaşayabilir hatta yeniden çokça ücret ödemeyerek ürün anahtarı satın almak durumunda kalabilirsiniz.

Windows 10 ürün anahtarını bulabilmenizin birkaç basit yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de aşağıda belirttiğim gibi yapılmaktadır.

Büyük ihtimalle bu yöntemlerin en basit yolu “komut sistemi” ile yapılandır. Birkaç dakika hatta saniyeler içerisinde işletim sisteminin ürün anahtarını bulacaksınızdır. İlk olarak yapmanız gerekken “Komut Sistemini” açmaktır. Windows +R tuş kombinasyonu veya görev çubuğunda bulunan arama çubuğuna komut sistemi yazarak bu seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan daha sonra “wmic os get” “Serial Number” kodunu kopyalayın ve uygulama içerisinde herhangi bir yere sağa basın. Böylece kod otomatik olarak işlenecek ve işletim sisteminizde kullanılan ürün anahtarı karşınıza çıkacaktır.

Windows PowerShell İle Windows 10 Ürün Anahtarı Bulma

Windows 10 ürün anahtarı bulmanın bir diğer yolu da PowerShell ile bulmaktır. Adından da anlaşıldığı gibi herkesin rahatça kullanabileceği ve tüm kullanıcılara açık olan bir kullanım aracıdır.

Windows 8,8.1 ve 10 için de aynı yollar ile ürün anahtarını zorlanmadan bulabilirsiniz. Öncelikle görev çubuğunun sol tarafında bulunan Windows logosuna sağ tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede Windows PwerShell (yönetici) seçeneğine tıklayın. Sonra da aşağıda bulunan kodu kopyalayın.

-powershell “(Get- WmiObject –query ‘select *from SoftwareLicensingService).OA3xOriginalProductKey

PowerShell ekranında herhangi bir yere sağ tıklayın ve kopyaladığınız kodu yapıştırın. Sonra da Enter tuşuna tıkladığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı