Yazılım

Windows 7’nin Kullanım Oranı Açıklandı!

Teknoloji devi olan Microsoft’un 2009 senesinde sektöre sürmüş olduğu işletim sitemi Windows 7, işletim sistemi pazarının günümüzde de çeyreğini oluşturmakta. Windows 7, dünya çapında en çok tercih edilen ikinci işletim sistemi olarak biliniyor.

Teknoloji devi Microsoft tarafından çıkarılmış olan ve kullanıcılar tarafından çoğunluk olarak kabul edilen bu işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7, 2009 senesinde sektöre giriş yaptı.

Bir zamanların çok popüler işletim sistemi, ana desteği Ocak 2015’te arkasında bırakmış ve uzatılmış destek aşamasına gelmişti. Windows 7 kullanıcıları, 5 yıl sonuna kadar hata düzeltmelerini, kritik güvenlik yamalarını ve teknik desteği ücretsiz olarak almaya devam etti.

Bu işletim sisteminin uzatılan destek süreci de bu yılın ocak ayında sona erdi. Windows 7 Enterprise ve Windows 7 Professional kullanıcıları uzatılmış olan destek güncellemelerini almaya devam etse de bu güncellemeler için cihaz başına ödeme yapmaları gerekmektedir. Enterprise kullanıcıları 25 dolar, Professional sürümü kullanıcıları 50 dolar ödüyor.

Windows 7, popülerliğini korumaya devam ediyor:

Windows 7, siber saldırılar karşısında savunmasız kalma ihtimalinin olmasına ve güvenlik yamaları almamasına rağmen kullanıcılar arasındaki popülerliğini hala koruyor. NetMarketShare verileri doğrultusunda Windows 7, Mayıs 2020 itibarıyla pazarın %24,28’ini oluşturmakta.

Windows 7’nin bir yıl önce, yani Mayıs 2019’daki pazar payı %35,44’tü. Bu %10’luk düşüş, güvenlik güncellemeleri kesilmesine rağmen 10 yaşını geçmiş bir işletim sistemi için hiç de kötü değil. İnsanların 10 yıl önce çıkmış bir işletim sistemini terk etmemelerinin neden? İnsanların modern işletim sistemlerine geçmeme nedenlerinden birisi, duydukları gizlilik endişeleri; bir başka neden ise Windows 10’un sorunlu güncellemeleri olması.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı