Yazılım

Winrar Nedir?

Günümüz koşulları artık öğrenciden tutup banka çalışanına kadar neredeyse herkesin, bilgi ve işlemlerini bilgisayar üzerinde kayıt altına almaya itmiştir. Birçok dosyayı kaybolmadan, belli bir düzenle birlikte kayıt altına almak için birçok program geliştirmeye çalışılarak olası sorunların önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu programlardan biri de Winrar’dır. Winrar, işletim sistemlerinin uzun süredir vazgeçilmezi olan, bilgisayar üzerinde dosyaların fazlaca dağınık kalıp kaybolmasını, gereksiz yer tutmasını engelleyen, RAR formatın dosyaları sıkıştırarak dosya düzeni elinde tutan, güncelliğini her geçen gün daha da koruyan popüler bir uygulamadır. 

Winrar Neden Dosyayı Sıkıştırır?

Birçok bilgiye erişip, erişilen bilginin fazlaca alanlarda kullanılması, dosya karmaşasını önlemek, dosyaların sıkıştırılması ihtiyacını doğurmuştur. Winrar’ın dosyaları sıkıştırmasının en önemli ve temel sebebi, dosyaların transfer işlemlerinin kolaylıkla gerçekleşmesini sağlamaktır. Ayrıca bu program, sabit sürücüde fazla yer kaplamama ve dosyaların kolayca bulunabilmesi amacını da gütmektedir.

Winrar Ne İşe Yarar?

Bu uygulama, sıkıştırılmak istenen dosyanın sıkıştırılma işlemini gerçekleştirdikten sonra, istenilen boyuta ayırıp paralayarak böl sekmesi açmayı sağlar. Sıkıştırılmış dosyaları arşivleyerek, dosyalar üzerinde güncelleme yapma fırsatı tanır. Ayrı güncellemeleri de yine bu uygulama üzerinden yapmanız mümkündür. Winrar’ın arşivleme özelliğini üstünkörü geçmek mümkün değildir çünkü programın en önemli başlığı altında yer almaktadır. Arşivleme özelliği, kişisel istekler doğrultusunda gerçekleşme hakkı tanımak için, dosyayı arşivle butonuna bastığınız zaman “dosyaları sil, test et, katı arşiv oluştur, SFX arşiv oluşturur” gibi seçenekler göreceksiniz. Bu seçenekler, dosyanızı istediğiniz parametrelere sahip bir sıkıştırma algoritmasına, bir kurulum dosyası olmasına, dosyanızın test edilmesine ve silinmesine izin veren komutlardır. Dosyanız bu uygulama ile aynı zamanda, arşiv biçimi seçebilme özelliği ile Excel, Word gibi farklı uygulama türleri ile açılabilecektir. Elinizdeki dosyanın boyutlarını da farklı boyut türlerine ayırarak dosyayı kişisel istek doğrultusunda boyutlandırıp saklamanız mümkündür.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı