Yazılım

Zoom Yayınladığı Son Güncellemeyle Güvenlik Açıklarını Yamadı

Popüler video konferans uygulaması Zoom, Koronavirüs salgını nedeniyle insanların evlerine kapandığı şu sıralar hiç olmadığı kadar çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Ancak son dönemde oluşturulan konferans odalarında görüntülerin “uçtan uca şifreli” bir şekilde sunuculara iletildiği iddiasının gerçeği yansıtmaması, Zoombombing adı verilen saldırılar ve kullanıcıların kişisel verilerinin haber verilmeksizin Facebook’a iletilmesi gibi güvenlik açıklarının ortaya çıkması Zoom’un itibarını lekelemişti. 

Yasaklar ardı ardına geldi

Öyle ki birçok ülkede öğretmenler Zoom kullanımı yasaklandı, ki buna Türkiye de dahil. Google gibi dev firmalar ise şirket bilgisayarlarından Zoom’a girişi engellediler. Bu durumun giderek büyümesinden endişe eden Zoom, şimdilerde yeni bir güncellemeyi yayına alarak güvenlik açıklarını yamadığını duyurdu.

Bundan böyle Zoom, bağımsız güvenlik araştırmacılarıyla işbirliğine giderek kullanıcıların güvenli bir şekilde görüntülü konferans gerçekleştirebilmeleri için çalışacak.

Önümüzdeki hafta çıkıyor

Zoom’un güvenlik açıklarının giderildiği yeni sürümü önümüzdeki hafta yayına alınacak ve katılımcılar arasındaki veri trafiğini çok daha gelişmiş güvenlik önlemleriyle sağlayacak. Ek olarak konferansı oluşturan kullanıcı, kişisel verilerin hangi ülkede depolanacağına da karar verebilecek. 

Bu son madde önemli, çünkü Toronto Üniversitesi’ne bağlı Citizen Lab tarafından yayınlanan bir araştırmada Zoom’un bazı şifreleme anahtarlarını Çin’deki sunuculara aktardığı ortaya çıkarılmıştı. Zaten Zoom uygulamasının kurucusu Eric S. Yuan’ın da Çinli olduğunu hesaba kattığımızda insanlar hassas bilgilerinin Çin hükümeti tarafından görüntülenebileceği endişesine kapılmıştı.

Günde 200 milyon kullanıcı

Mart ayında yayınlanan bir istatistik çalışmasına göre Zoom’un günlük kullanıcı sayısı 200 milyon. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam. Tabii güvenlik ve kişisel verilerin gizliliğine dair olumsuz haberlerin ayyuka çıkması sonucu bu rakam illa ki gerilemiştir.

Haberde bahsi geçen güncellemeyi edinmek içinse yapmanız gereken bir şey yok. Zoom kendiliğinden güncellenecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı