Yazılım

Zoom’un Çin Bağlantısı Kafa Karıştırdı

Son günlerin en çok konuşulan uygulamalarının başında gelen Zoom uygulamasının Çin bağlantısı kafa karıştırdı. İşte konu ile ilgili Zoom CEO’su tarafından yapılan açıklama.

Koronavirüs salgını sonrasında pek çok çalışma yeri evden çalışma modeline geçti. Evden çalışma esnasında ihtiyaç olan iletişim ihtiyaçlarının karşılandığı uygulama olan Zoom uygulaması son günlerin en çok konuşulan uygulamaların başında geldi. Zoom uygulaması başta kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle eleştirilerin odağında yer almıştı. Zoom uygulaması şimdi de trafiğinin bir kısmının Çin sunucuları üzerinden yönlendirildiği bilgisinin paylaşılmasıyla eleştirildi. Zoom’un bu davranışları üzerinde Zoom’un CEO’sundan açıklama geldi.

Hem mobil gem de masaüstü platformlarında kullanılan ve bir hayli popüler hale gelen video konferans programı, Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitime ve evden çalışmaya geçilmesiyle birlikte en çok kullanılan uygulama olmuştu. Son zamanlarda güvenlik sorunları ile konuşulan Zoom uygulaması, güvenlik sorunları nedeniyle kullanıcılarından özür diledi. Gizlilik ve güvenliğin arttırılması konusunda gereken güncellemeleri yapan Zoom uygulamasının CEO’su Eric Yuan şimdi de Zoom’un Çin ile ilişkilerine açıklık getiren bir açıklama yaptı.

Zoom CEO’su Açıklama Yaptı

Yuan açıklamasında, 1997 yılından itibaren Amerika’da yaşadığını ve 2007 yılının Temmuz ayından itibaren Amerikan vatandaşı olduğunu belirterek, Zoom’un Amerika’da kurulduğunu ve merkezinin Kaliforniya’da bulunan bir Amerikan şirketi olduğunu belirtti. Zoom’un çok uluslu bir şirket olduğunu belirten Yuan, Avrupa, Avustralya, Japonya ve diğer ülkelerde toplamda 21 ofisinin olduğunu belirterek, Çin’de 17 veri merkezinin olduğunu belirtti. Yayınlanan blog gönderisinde Zoom’un Çin dışındaki verilerinin Çin dışında saklandığı aktarıldı. Zoom CEO’sunun bu açıklamaları pek çok kullanıcıyı tatmin edebilmiş değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı